Prace są czy ich nie ma?

Pod koniec lutego 2016 r dotarła do nas wiadomość podana przez czeskie Radio Praha iż :

Ministrowie środowiska Polski i Czech spotkali się w czwartek 18 lutego 2016r. Strona czeska miała do przedyskutowania długą listę spraw. Wysoką pozycję na tej liście zajmowały polskie plany poszukiwania uranu oraz zwiększenie wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów tuż przy granicy z Czechami.

 

Jeśli chodzi o sprawę uranu strona polska stwierdziła, że wszystkie prace poszukiwawcze zostały aktualnie wstrzymane i nie będą dalej kontynuowane oraz, że na tym etapie nie ma firm zainteresowanych wydobyciem potencjalnych zasobów uranu.

 

http://www.radio.cz/en/section/curraffrs/czech-environment-minister-given-some-assurance-on-polish-mining-plans-near-border

 

W maju 2016, zgodnie z naszymi oczekiwaniami pojawiło się obwieszczenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o toczącym się postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na wykonaniu prac geofizycznych i prac geologicznych mających na celu poszukiwanie złoża polimetalicznego z uranem na obszarze koncesyjnym ?Kopaniec ? Kromnów? , którego Inwestorem jest European Resources Polska Sp.z o.o.

 

http://bip.wroclaw.rdos.gov.pl/obwieszczenie-regionalnego-dyrektora-ochrony-srodowiska-z-dnia-6-maja-2016-znak-woos-4235-3-2016-ms-3
 

Tak więc procedury trwają i biorąc czynny udział w postępowaniu czekamy na decyzję RDOŚ na początku lipca, resztę okoliczności pozostawiając bez komentarza.

W telewizji znowu o nas…

tym razem w TVP Wrocław

pod tym linkiem jest krótki filmik

/wroclaw.tvp.pl/20346668/sudety-znow-beda-uranowa-potega

Naklejki do odbioru

Naklejki są do odbioru w punktach:
Szkoła w Kopańcu w godzinach 8-15 w sekretariacie
lub
Jelenia Góra ul. Mickiewicza 22 po uprzednim umówieniu się telefonicznym, tel. 501541673
Brakuje nam 160 zł do następnej partii ulotek… (2500 szt.) chętnych do zasponsorowania prosimy o wpłatę na konto lub kontakt mailowy lub telefoniczny.
Namiary na konto lub inną formę współpracy w postach poniżej.

Radków-Wambierzyce

untitled

Poszukiwania uranu w Sudetach

Do Gmin Lubomierz, Radków, Wambierzyce, Stara Kamienica wpłynęły wnioski o wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na ?Poszukiwaniu polimetalicznego złoża uranu w obszarze koncesyjnym Kopaniec-Kromnów? w Gminie Stara Kamienica.

wnioski są złożone przez Pana Jana Wierzchowiec, działającego na mocy pełnomocnictwa w imieniu European Resources Poland Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Mickiewicza 8, 56-100 Wołów.

Stan na dzień 20.04.2011:

Lubomierz – Radoniów wydana decyzja środowiskowa pozytywna, mieszkańcy się buntują bo nic nie wiedzieli o planowanych badaniach i nie chcą wpuścic firmy na swoje posesje. Inwestor poinformował, iż możliwe, że wykorzysta drogę sądową do uzyskania pozwoleń na wejście na działki mieszkańców.zyce,

Radków- wydana pozytywna decyzja środowiskowa

Walim – wydana pozytywna decyzja środowiskowa

Stara Kamienica – jako JEDYNA wydana negatywna decyzja środowiskowa. Inwestor odwołał się od decyzji.